Drukuj stronę|Poleć znajomemu|Wersja PDF
telefon alarmowy:196 55
!--TYPO3SEARCH_begin--

Zastosowanie

Przemysł chłodniczy

 

W przemyśle chłodniczym płatki ziemniaczane używane są jako podstawowy surowiec przy produkcji wyrobów mrożonych, takich jak: knedle, kopytka, krokiety, kotlety ziemniaczane, kluski śląskie, pyzy itp. 

 

 

 Piekarnictwo


Stosowanie płatków ziemniaczanych w piekarnictwie wpływa na poprawę właściwości smakowo-zapachowych wyrobów oraz naturalne przedłużanie okresu świeżości. Płatki są coraz częściej stosowanym zamiennikiem chemicznych środków spulchniających i konserwujących używanych przy wypiekach.
Chleb z dodatkiem płatków jest dobrze rozpulchniony, ma elastyczny miękisz i przy prawidłowo prowadzonym procesie produkcji charakteryzuje się dobrą krajalnością. Nawet trzy dni po wypieku miękisz jest jeszcze elastyczny, przyjemny w smaku, świeży i nie wykazuje oznak pieczywa czerstwego.
Oprócz poprawy walorów smakowo-zapachowych, stosowanie płatków ziemniaczanych ma również wymiar ekonomiczny. Należy zaznaczyć, że przy zastosowaniu płatków w przemyśle piekarniczym następuje zwiększenie wydajności produkowanego wyrobu o około 7% - 11%.

Przemysł mięsny i drobiarski

W przemyśle mięsnym i drobiarskim dodatek płatków ziemniaczanych w ilości 3-4 % do wędlin drobnoziarnistych, wpływa korzystnie na współczynnik wchłaniania wolnej wody - uwalnianej w procesie rozdrabniania mięsa. Stabilizuje również wydostawanie tłuszczu na zewnątrz wyrobu podczas jego przechowywania.
W technologii produkcji wędlin, płatki zastępują hydrolizaty i izolaty białkowe wytworzone na bazie mięsa wołowego. Tak produkowane wyroby spełniają wszystkie normy jakościowe.
Płatki ziemniaczane z powodzeniem stosuje się również jako dodatek do wyrobu pasztetów, konserw mięsnych i konserw mięsno - warzywnych.

Inne zastosowania

W przemyśle uszlachetnionych wyrobów ziemniaczanych typu chipsy, prażynki, gdzie następuje gwałtowny wzrost wykorzystania suszu ziemniaczanego.
W przemyśle koncentratów spożywczych - płatki ziemniaczane stosuje się jako zagęstnik do zup błyskawicznych, sosów, błyskawicznego puree itp. wyrobów.


!--TYPO3SEARCH_end--